Ben Bilirim Yarışması Başvurusu Formu! 2024 Başvuru Şartları

Ben Bilirim yarışmasına başvuru yapmak için TV360’ın internet sitesindeki formun doldurulması gerekmektedir. Oldukça eğlenceli bir yarışma programı olan Ben Bilirim, bir genel kültür programı olarak karşımıza çıkmakta ve bilgi ve becerilerine güvenen 4 kişinin kıyasıya rekabeti olarak ifade edilebilmektedir.

Ben Bilirim programı yayınlanmaya başladığı günden beri bilgilendirici ve öğrenmeye teşvik edici çeşitli soru ve cevaplarla TV360 ekranları aracılığı ile halkın karşısına çıkmakta, bu sebepten ötürü de çokça sevilmektedir. Başvuru formu, diğer programlara göre daha hızlı incelenmekte olup genellikle bu programda yarışılmak istendiğinde hızlı şekilde sonuç alınabilmektedir.

Ben Bilirim yarışma başvurusu için formu doldurduktan sonra beklemek gerekmektedir. Ortalama olarak 1-1.5 ay içerisinde programa katılmak isteyen yarışmacı adaylarına dönüş yapılarak ön görüşme yapılmakta ve kesin sonuç belirlenmektedir.

Ben Bilirim Programı Amacı Nedir?

Ben Bilirim programı yukarıda da belirtildiği üzere genel kültür konsepti altında sunulmaktadır. Yarışmacılara dünya tarihi, genel kültür, ülkemiz sağlık spor ve herhangi bir alanda doğrudan sorular sorulmakta ve yarışmacı olarak hazır bulunan 4 kişiden en kısa süre içerisinde doğru cevabın alınması olarak şekillenmektedir.

Program birçok soru içermekte, kimi sorular diğerlerine göre daha kolay olabilirken, kimi sorular da zorluk göstermektedir. Program aracılığı ile hem yarışmacıların hem de ekran başındaki genel kültür severlerin yeni bilgiler öğrenmesi ve bu sayede genel kültür seviyelerini artırmaları mümkündür.

Özellikle zorlaşan sorularda yarışmacıların birbirleri ile olan rekabeti de yarışmanın eğlenceli olmasına zemin hazırlayan faktörler arasında yer almaktadır. Alper Ateş tarafından sunulan program eğlenceli ve bilgili sunucunun konuya hakim olması yönü ile de halk tarafından tutulmakta ve genel kültür sevenlerin favori programları arasında Ben Bilirim yer almaktadır.

Ben Bilirim Yarışması Ne Zaman Yayınlanır?

Ben Bilirim yarışması yayın zamanı hafta içi 4 gün 19.00’da başlayacak şekilde ayarlanmaktadır. Birbirinden farklı özelliklere sahip 4 yarışmacı hafta birincisi olmak için bu 4 günde kendisine sorulan genel kültür ve bilgi sorularını doğru şekilde cevaplamayı amaçlamaktadır.

Sorular kimi zaman zor olabilirken, kimi zaman da yarışmacının motivasyonunu artırmak ve oyunda kalabilmesini sağlamak amacı ile kolay sorulmaktadır.

Programa katılan kişiler genellikle kariyer anlamında ilerlemiş kişiler olsa da herhangi bir meslek grubundan olan herhangi bir birey de yaş ve cinsiyet gözetmeksizin yarışmaya katılabilmekte ve bilgisi ile rakiplerine meydan okuyabilmektedir.

Ben Bilirim Yarışması Sunucusu Kimdir?

Ben Bilirim programı sunucusu eğlenceli kimliği ve yarışmacılara söylemiş olduğu en büyük ‘ Kutlarız’ sözü ile bilinen Alper Ateş’tir. Kendisi de genel kültür ve tarih konularında ilgili ve bilgili olan Ateş, 3 sezondur TV360 ekranlarında Ben Bilirim programını sunmaktadır.

Ateş, Marmara Üniversitesi mezunu olmakla beraber, branşı iletişim olduğundan, bu alanda kendisini geliştirmiş sunuculuk yönü oldukça ağır basan başarılı bir moderatördür. Kendisinin yönettiği ve sunduğu programa katılmak ve bilginizi sergilemek için Ben Bilirim yarışma başvurusu formunu yalnızda 6-7 dakikalık bir zaman dilimi ayırarak tamamlayabilirsiniz.

Genellikle 20 gün içerisinde başvurulara dönülmekte ve ilgililer aranarak yarışmaya davet edilmektedir. Bilgilerinizi test etmek için siz de programa katılabilirsiniz.

Ben Bilirim Yarışmasına Nasıl Başvuru Yapılır?

Ben Bilirim program başvurusu için internet kullanılabilir. Cep telefonlarınızdan ya da doğrudan sahip olmuş olduğunuz bilgisayarlar aracılığı ile TV360.com’a girilerek Ben Bilirim yarışma başvuru formu kısmına girilebilir.

Burada yer alan bilgilerin doğru şekilde girilmesi, yarışmacı adayının kendisine sorulan sorulara içtenlikle ve en doğru şekilde bilgi girmesi, eğitim bilgileri, kişinin yaşı tecrübesi ve halka hitap edecek herhangi bir yeteneği, yarışmaya diğer adaylardan daha önce davet edilmeniz açısından bir ayrıcalık taşıyacaktır.

Genelde renkli, kültür sahibi ve kendini ifade eden bireyler yarışmaya dahil olmakla beraber, Türkiye’nin her bir bölgesinden 18 yaş grubunun üzerindeki bireyler için başvurular aktif olarak kabul edilmekte ve uygunluk söz konusu olduğunda adaylara hızlı bir şekilde dönüş yapılmaktadır.

3 sezondur aktif bir şekilde yayın hayatına devam etmekte olan program, çok fazla talep gördüğü için uzun zaman daha sezonlar halinde yayın hayatına devam edecek programlar arasında görülmektedir.

Aynı zamanda bu esnada sizden kendinizin olduğu bir fotoğraf ve video göndermeniz de istenmektedir. Video ile anlatımın daha hızlı seçilmek için çok daha önemli olduğu bilinmektedir. Ben Bilirim yarışma başvurusu bu şekilde hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

TV360 Kanalında yayınlanan Ben Bilirim Yarışması’na başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ben Bilirim Yarışması Ödülü Nedir?

Ben Bilirim yarışması ödülü yalnızca hafta birincileri arasında yapılan yarışmada birinci olan kişiye verilmektedir. Program sunucusunun yapmış olduğu açıklamaya göre, yarışmanın amacı sosyal bir alan oluşturulması ve insanların yarışmaya katılma sebebinin para olmasının istenmemesi.

Bu sebepten ötürü ödül belirtilmezken, yarışmaya katılan yarışmacılara hafta birincisi olmaları ve hafta birincileri içinden de birinci seçilmeleri durumunda verilecek küçük miktarda paralar olarak bilinmektedir.

Ne yazık ki gün içerisinde yarışmaya katılan bireyler için ödül verilmemekte, ancak yarışmacılara hem yeni bilgiler öğrenmek hem de yeni yarışmacılar ve arkadaşlıklar kurmak için uygun ortamın yaratılması amaçlanmaktadır.

Bu yönü ile Ben Bilirim pek çok yarışmadan ayrılmaktadır. Yine de başvuru sayısı son derece fazla olan program, dönüşlere de yine aynı sebepten hızlı geri dönüş yapmaktadır.

Ben bilirim programının başvurularının yapılabilmesi için, TV360’ın resmi internet sitesinde yer alan başvuru formunun doldurulması ve kanala iletilmesi gereklidir. Ben Bilirim Programı başvurularının kabul edilebilmesi için formda yer alan bilgilerin eksiksiz doldurulmasının yanında kişilerin fotoğraflarını da forma eklemeleri gereklidir.

TV360 Ben Bilirim Programı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Ben Bilirim programı için gerekli olan başvuru bilgileri, şöyledir:

 • İsim
 • Soy isim
 • Doğum Yılı
 • Cinsiyet
 • Meslek
 • Telefon numarası
 • İkamet şehri
 • Mail Adresi
 • Kendinizden kısaca bahsediniz
 • Fotoğraf
 • Video (İsteğe bağlıdır ve en fazla 90 MB büyüklüğünde bir video yüklemesi yapılabilir.)

Başvuru formunda yer alan bilgilerin doldurulmasından sonra, “Aydınlatma Metnini okudum anladım” ve “Rıza metnini okudum, anladım, açık rıza veriyorum” seçeneklerinin de seçilerek onay verilmesi gereklidir. Başvuru yap butonuna basılması ile beraber program başvurusu tamamlanmış olur.

Ben Bilirim Stüdyosu Nerede?

Ben Bilirim programının çekildiği yer, Küçükçekmece/İstanbul’dur. Bu yarışmaya katılmak isteyen kişiler, TV360’ın resmi internet sitesinde yer alan formu doldurabilecekleri gibi ıslak imzalarının bulunduğu bir dilekçe ile de başvurularını tamamlayabilirler.

Ben Bilirim Ödül Ne Kadar?

Ben Bilirim yarışmasının ödülü, 2.500 TL olarak bilinir. Ancak bu ücretin doğru olup olmadığı teyit edilmemiştir. Ben Bilirim Programı yapımcıları, önceliklerinin yarışma esnasında sağlanan atmosfer olduğunu, bu nedenle de ödül olarak yüksek miktarlarda para ödülü vermeyi uygun görmediklerini belirtmişlerdir. Bu nedenle yarışmanın ödülü net bir şekilde bilinmemektedir.

360 TV Ben Bilirim Ne Zaman Yayınlanır?

Ben Bilirim yarışması, hafta içi her gün TV360 Kanalında yayınlanır. Hafta içi her akşam saat 19.30’da başlayan yarışma, gece 03.00 ve sabah 08.00 saatlerinde de kanalda yeniden gösterilir. Aynı zamanda, kanal üzerinden takip edilemeyen yarışma yayınları için TV360’ın resmi sitesi de kullanılabilir.

Ben Bilirim Nasıl Bir Yarışmadır?

Ben Bilirim yarışmasının konsepti, bir kelime yarışmasıdır. Her bölümünde katılım sağlamış olan toplamda 4 yarışmacı, kendilerine sorulan sorular doğrultusunda doğru cevabı vermeye çalışırlar. En çok puanı toplayan yarışmacı günün kazananı seçilir. Yarışma boyunca toplam 66 soru yarışmacı olan kişilere yöneltilir. Soruların her birinin bir kategorisi ve puanı mevcuttur.

Yarışma, esas olarak iki parçadan oluşuyor. İlk parça ısınma turları olarak isimlendirilmiştir ve bu turda doğru cevaplanan her soru 40 ila 70 puan kazanılmasını sağlar. İkinci parça ise 80 ile 150 puan aralığında değişen sorular mevcuttur. Sorular, yarışmacılara sıra ile sorulur. Ancak sırası gelmiş olan yarışmacı soruya doğru cevap veremezse sıra otomatik olarak diğer yarışmacılara geçer.

Sorunun her doğru yanıtlanmayışında, verilmiş olan kelimeden bir harf açılır ve katılımcıların soruyu daha hızlı ve doğru yanıtlamasına yardımcı olunur. Ancak açılan her harfte soru 10 puan kaybeder. Yarışmanın sonunda, 66 sorudan en fazla puanı almış olan kişi birinci seçilir.

Ben Bilirim Kaç Saat Sürer?

Ben bilirim yarışmasının süresi, yayın akışı içinde 75 dakika olarak belirlenmiştir. Ancak yarışmacıların kendilerine sorulan sorulara yanıt verme sürelerine bağlı olarak bu süre kısalabilir ya da uzayabilir. 1 saatin üzerinde olan bir yarımadır.

Ben Bilirim Yarışması Ne Zaman Başladı?

Ben bilirim programının başlangıç yılı, 2019’dir. 2019 yılının Nisan ayından beri TV 360 kanalında sunulmaya devam eden Ben Bilirim Programı, bünyesinde birçok yarışmacı bulundurmuş, bununla beraber günümüzde de çok yoğun bir şekilde başvuru almaya devam etmektedir.

One Response

 1. Fatma Dayanç
Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz