TV360 Cevap Soruda Programına Nasıl Başvuru Yapılır?

Cevap soruda yarışmasına başvuru sağlanabilmesi günümüz itibari ile mümkün değildir. 2013 yılında TRT 1 kanalında yayınlanmış olan Cevap soruda programı, 2021 ile 2024 yılları arasında TV 360 tarafından yeniden çekilmiştir. Ancak sadece 65 bölüm çekilen yarışma final yapmıştır. Bu nedenle de artık bu programa başvuru yapılabilme imkanı yoktur.

TV360 Cevap Soruda Yarışma Kuralları Nelerdir?

Cevap soruda yarışmasının kuralları, şöyle sıralanabilir:

  • Yarışma, toplamda 4 bölümden oluşur. Final hariç 3 bölümde yarışmacılara 4 soru sorulur.
  • Yarışmada yer alan 4 bölümde dörder yarışmacı birbirleri ile yarışırlar.
  • Yarışmanın ilk bölümünde her soru 1000 puan değerindedir ve soruların konuları bilgiye dayanır.
  • İkinci etapta yer alan her bir soru 2000 puan değerindedir ve bu etaptaki sorular sadece bilgi ağırlıklı değildir. Yarışmacılara verilen bilgiler, görüntüler ve tarihlere dikkat edilmelidir.
  • Son etap olan üçüncü etapta her bir soru ise 3000 puan değerindedir. Bu bölümde yarışmacılara sorulan sorular daha çok kişilerin akıl yürütmek durumunda oldukları sorulardan oluşur. Bu nedenle kişiler dikkatli davranmalılardır.
  • Her etapta sorulan sorular için sunucu, yarışmacılara soruyu okur. Soruların cevaplanabilmesi için yarışmacıların yirmişer saniyesi vardır. Kendilerine verilmiş olan tahtalara bu cevapları yazmalı ve süre sonunda da havaya kaldırmaları gereklidir.
  • Eğer sorulmuş olan soru, aynı anda birkaç farklı yarışmacı tarafından doğru cevaplanırsa, sorunun puan değeri doğru cevap vermiş olan kişilere bölüştürülür. Bir soruya yalnızca tek bir kişinin cevap vermesi durumunda ise sorunun puan değeri 2 ile çarpılarak kişilerin hanelerine yazılır.
  • Cevap soruda programı sunucusu tarafından sorulmuş 12 soruya en çok doğru cevap veren yani en çok puanı almış olan kişi, finale çıkar. Final etabında ise yarışmacıya tek bir soru sorulur. Final yarışmacısının bu soruya cevap vermeme yani yarışmadan çekilme hakkı mevcuttur. Doğru cevap vermesi durumunda yarışma sonunda para ödülü kendisine verilir. Yanlış cevap vermesi durumunda ise ödülsüz şekilde yarışmadan ayrılır.

TV360 Cevap Soruda Programı Para Ödülü Ne Kadardır?

Cevap soruda yarışmasına katılan kişiler, final etabına kadar yükselmişlerse, kendilerine 500 TL para ödülü verilir. Ancak bu 500 TL, kendilerine soruyu cevaplamak istememeleri yani çekildikleri zaman sunulur. Eğer final yarışmacıları, kendilerine sorulmuş olan soruya doğru cevap verirlerse kendilerine verilecek para ödülü 2.500 TL olarak belirlenmiştir. Finalde sorulan soruya doğru cevap vermeyen kişiler ise yarışmadan elenirler.

Cevap Soruda Tüm Bölümler Nereden İzlenebilir?

Cevap soruda yarışmasının bölümleri, TV 360 kanalının resmi internet sitesi üzerinden izlenebilir. Ancak burada, sadece Ersin Düzen tarafından sunulmuş olan bölümler mevcuttur. Youtube üzerinden ise hem Şoray Uzun tarafından sunulmuş ve TRT kanalında yayınlanmış olan hem de TV 360 kanalı için çekilmiş olan bölümlere ulaşabilmek mümkündür.

Cevap Soruda Hangi Günler Yayınlanıyor?

TV 360 tarafından çekilmiş olan cevap soruda programı, hafta içi her gün yayınlanmış olan bir programdır. Hafta içi günlerde yayınlanmış olan bu program, TV 360 kanalında 23.00 saatinde yayınlanmıştır. 2024 yılı itibari ile yayın akışına konmayan Cevap soruda programını izlemek isteyen kişiler, tüm bölümlere tarihleri ile beraber TV 360 kanalının internet sitesi üzerinden ulaşabilirler.

Başvuru Formu Mesaj Bırakabilirsiniz